Logo ŚDM w Lizbonie w 2023r.

Lokalny Komitet Organizacyjny zaprezentował logo Światowych Dni Młodzieży, ktore odbędą się w 2023  r. w Lizbonie. Autorką projektu jest 24-letnia portugalska projektantka Beatriz Roque Antunes. Logo ŚDM  Lizbona 2023 jest inspirowane tematem spotkania, który brzmi: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).
 
Głównym elementem logo jest krzyż – znak nieskończonej miłości Boga do ludzkości. Na krzyżu została umieszczona droga, która przypomina Maryję, gotową do wypełnienia woli Bożej w swoim życiu, wyruszenia w drogę i służenia swojej krewnej Elżbiecie. Ten element podkreśla wezwanie skierowane do młodych ludzi, aby „odnowili swój wewnętrzny wigor, marzenia, entuzjazm, nadzieję i wspaniałomyślność” (Christus Vivit, 20).
Wzdłuż ścieżki pojawiają się dwa inne istotne elementy. Jeden z nich przywołuje Ducha Świętego. Drugi element to różaniec – odnosi się do nabożeństwa Portugalczyków do Matki Bożej Fatimskiej i przypomina doświadczenie pielgrzymki, bardzo ważne w Portugalii.
Maryja jest przedstawiana jako młoda dziewczyna, tak jak jest opisana w Ewangelii św. Łukasza (Łk 1, 39) i przywołuje w ten sposób podobieństwo do ludzi młodych. Rysunek oddaje młodość jej wieku, charakterystyczną dla kogoś, kto nie był jeszcze matką, ale niesie w sobie światło świata. Ukazana jest w pozie, która ma oddawać postawę posłuszeństwa Maryi Dziewicy. Kolory logo – zielony, czerwony i żółty – przywołują barwy flagi Portugalii.

Autorką logo jest Beatriz Roque Antunes, 24-letnia portugalska projektantka, która pracuje w agencji komunikacji w Lizbonie. „Jak głosi temat ŚDM w Lizbonie 2023, Maryja postanawia odwiedzić kuzynkę. To jest zaproszenie dla młodych ludzi: nie zatrzymujcie się, budujcie świat i nie pozostawiajcie go w cudzych rękach. Wszyscy potrzebujemy, abyśmy wzięli świat w nasze ”- mówi zwyciężczyni konkursu na logo ŚDM.
Kolejna międzynarodowa edycja Światowych Dni Młodzieży odbędzie się w Lizbonie w 2023 r. Temat wskazany przez Ojca Świętego Franciszka brzmi: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39)

(źródło: laityfamilylife.va)