JM2014 podsumowanie spotkania

JM2014 podsumowanie spotkania
W piątek 28 czerwca rozpoczęło się Jerycho Młodych. Piąte już spotkanie Młodych Katolików Diecezji Siedleckiej w Pratulinie. W tym roku młodzi zgłębiali temat obrony wiary i postać biblijnego Gedeona. Tegoroczne Jerycho Młodych miało historyczny charakter ponieważ były na nim symbole Światowych Dni Młodzieży Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, które przebywały w naszej diecezji od 14 czerwca a na Jerychu Młodych kończyły swoja wędrówkę i zostały pzrekazane na Białoruś.
Innym ważnym gościem spotkania był Błogosławiony Jose Luis Sanchez del Rio, młody męczennik meksykański, który swoje życie w wieku 13 lat oddał za wiarę w Boga.
Uczestnicy w liczbie ok 1500 w piątkowy wieczór wysłuchali katechezy Pana Rafała Porzezińskiego, obejrzeli Drogę Krzyżową przygotowaną przez młodzież ze Zbuczyna a nade wszystko uczestniczyli w Adoracji Najświętszego Sakramentu poprowadzonej przez ks. Tomasza Bielińskiego. Poprzez liczną posługę kapłanów, młodzi przystępowali do Sakramentu Pokuty i Pojednania aby w jeszcze pełniejszym wymiarze uczestniczyć w spotkaniu.
Wieczór piątkowy, a właściwie noc zakończyła projekcja filmu Cristiada.

Sobotni program przewidywał 3 bloki. Pierwszy rozpoczął się sygnałem jerychońskiej trąbki tuż przed godziną 9.00. Po porannej modlitwie Pan Rafał Porzeziński skierował do młodych katechezę, która bezpośrednio wprowadzała ich w tematykę rozważań jakie podejmowali podczas pracy w grupach, która zamykała blok I.

W nawiązaniu do meksykańskiego bohatera bł. Jose, blok II święta młodych w Pratulinie odbył się w charakterze meksykańskiej fiesty. Dzięki grupie z Meksyku – Los Amigos blisko 2OOO młodych ludzi miało możliwość nie tylko usłyszeć ale i poszaleć w rytmie meksykańskich przebojów, w trakcie fiesty świadectwo do młodych powiedział współczesny obrońca wiary – Bloger Mateusz Ochman.

Najważniejszy blok III rozpoczął się o 15.00. Procesja prowadzona przez kawalerię z Arką Słowa, Znakami ŚDM i relikwiami bł. Jose Sancheza del Rio, rozpoczęła godzinę świadectw, a po niej sprawowaną na koniec przez ks. Biskupa Piotra Sawczuka Eucharystię.

W tym roku młodzi usłyszeli 3 świadectwa. Pierwsze o Łukaszu Cieplińskim- żołnierzu wyklętym wygłosił Pan Jan Pospieszalski. o tym jak ŚDM miały wpływ na młode życie – mówiła w drugim świadectwie działaczka Diecezjalnego Centrum ŚDM Pamela Mazurek. Swoim świadectwem jako trzeci, podzielił się też Paweł Mazurek – cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem Błogosławionych Męczenników z Pratulina.