Hosanna Festival 2018

XXV Ogólnopolski Festival Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival dobiegł końca. Ma on na celu upowszechnianie szeroko pojętej kultury, kształtowanie gustów i wrażliwości muzycznej oraz formowanie kolejnych pokoleń Polaków otwartych na wartości chrześcijańskie. 

25 sierpnia w Centrum Kultury i Sztuki im.A.Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce odbył się przegląd konkursowy XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej - Hosanna Festival. W tym roku na scenie zaprezentowało się 14 wykonawców z Polski, a także duet z Białorusi. 

W przeglądzie wzięli udział: Monikę Giergiel z zespołem z Krakowa, Łukasza Wiecznego wraz z Hiobem z Radomia, Nie śpijcie! Nie! z Siedlec, Marysię Stasiak z Sochaczewa, Zuzannę Bomze z Opacz Kolonii, Dwie Korony z Siedlec, Małgorzatę Nowak "Effathę" z Radomia, Laudans z Mińska na Białorusi, Marcina Wargockiego z Józefowa, OCDC z Warszawy, Sąsiadów + z Częstochowy, Jakuba Lachowskiego z Sokołowa Podlaskiego, Stworzonych do walki z Łukowa, Ewelinę Krzymowską z Kosowa Lackiego i Kapucyński Zespół Uwielbienia z Łomży. Każdy z uczestników wykonał po 2 utwory. Jury, w którego skład weszli Robert Protasewicz (CKiS, Siedlce), Edyta Wójcik (MOK, Siedlce), Paweł Dusza (zespół Deus Meus) oraz Krzysztof Baranowski i Robert Chrzanowski z zespołu IMAS (zeszłoroczni zwycięzcy festiwalu) nie miało łatwego zadania, jednak po długich obradach jednogłośnie postanowili nagrodzić dziewięć podmiotów artystycznych. Do koncertu laureatów zakwalifikowało się pięć zespołów. Jury przyznało też cztery wyróżnienia. Po występach uczestników wieczór umilił koncert gwiazdy wieczoru - Mate.O/TU, czyli Mateusza Otremby z zespołem (TU czyli Totalne Uwielbienie). 

Następny dzień rozpoczął się Eucharystią w siedleckiej katedrze. Kazanie wygłosił ks. Wojciech Sobieszek – diecezjalny asystent KSM. Mimo niesprzyjającej pogody, około godziny 16.00 na siedleckim amfiteatrze rozpoczął się koncert laureatów. Publiczność mogła ponownie usłyszeć: Laudans, Monikę Giergiel z zespołem, Sąsiadów +, OCDC i Nie śpijcie! Nie!. W trakcie występów poprzez zakup biletu można było wziąć udział w konkursie fantowym. Bilet ten następnie kwalifikował się do udziału w losowaniu nagrody głównej – voucheru na roweru. Po koncercie laureatów nastąpiło wręczenie nagród. Grand Prix zdobył częstochowski zespół Sąsiedzi +. Pierwsze miejsce powędrowało do Moniki Giergiel z zespołem z Krakowa, natomiast drugie miejsce wyśpiewał siedlecki chór młodzieżowy Nie śpijcie! Nie!. Trzecie miejsce ex aequo otrzymali zespół OCDC z Warszawy i duet Laudans z Mińska na Białorusi. Z kolei wyróżnienia trafiły do Łukasza Wiecznego Wieczorka i Hioba z Radomia, Marysi Stasiak z Sochaczewa, Zuzanny Bomze z Opacz Kolonii i Marcina Wargockiego z Józefowa, nagrodę publiczności młoda wokalistka z Kosowa Lackiego, Ewelina Krzymowska. 
Przez cały czas trwania festiwalu odbywały się różne konkursy i zabawy dla uczestników w każdym wieku. Festiwalowi wolontariusze częstowali urodzinowymi cukierkami i rozdawali balony. 

Ostatnim akcentem niedzielnego wieczoru był występ jednego z dłużej działających na polskiej scenie muzyki chrześcijańskiej zespołu Deus Meus. Mimo niezwykle kapryśnej w tym roku pogody, najwytrwalsi widzowie a także uczestnicy i organizatorzy opuszczali siedlecki amfiteatru w dobrych nastrojach. 

MAGDALENA JAKONIUK 

Wyniki konkursu
Jury festiwalu nie miało łatwego zadania i w koncercie lauretów wystąpiło pięć zespołów. Wyróżnieni niestety nie mogli zagrać ponownie, ale mogliśmy ich usłyszeć podczas przeglądu konkursowego pierwszego dnia festiwalu.
Jednogłośnie natomiast postanowiono przyznać:

Grand Prix i nagrodę w wysokości 3500 zł zespołowi Sąsiedzi + z Częstochowy,
I miejsce oraz nagrodę w wysokości 2500 zł zespołowi Moniki Giergiel z Krakowa.
II miejsce i nagrodę 1500 zł otrzymał zespół Nie śpijcie! Nie! z Siedlec. 
III miejsce w wysokości 1000 zł ex aequo otrzymały dwa zespoły OCDC z Warszawy i Laudans z Mińska na Białorusi.

Cztery wyróżnienia z nagrodami pieniężnymi po 200 zł orzymali: 
Marcin Wargocki z Józefowa,
Marysia Stasiak z Sochaczewa,
Zuzanna Bomze z Opacz Kolonii oraz
Łukasz Wieczny i Hiob z Radomia.

Nagrodę publiczności wysokości 1000zł zdobyła Ewelina Krzymowska z Kosowa Lackiego.

Więcej zdjęć tutaj: http://ksmsiedlce.pl/artykul.html?id=5b892f610edc8d079730d87b